KANATLI GÜDÜM KİTİ (KGK) SERİ ÜRETİMDE

-A +A

KANATLI GÜDÜM KİTİ (KGK) 
SERİ ÜRETİMDE 
 
“Ulusal Savunma için Ulusal Ar-Ge” sloganıyla çalışmalarını yürüten Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu, Savunma Sanayii Araştırma Geliştirme Enstitüsü (TÜBİTAK SAGE), savunma sanayii alanında geliştirdiği önemli projeleri ile Türk Silahlı Kuvvetleri’ ne hizmet etmeye devam ediyor. 
 
TÜBİTAK SAGE tarafından tasarımı ve F-4 / F- 16 platformlarına sertifikasyonu tamamlanan, uçaktan bırakılan güdümsüz genel maksat bombalarına güdüm ve uzun menzil yeteneği kazandırmak üzere geliştirilen Kanatlı Güdüm Kiti’ nin (KGK) seri üretimine başlanmıştır. 
 
Mevcut genel maksat bombalarına hassas vuruş ve uzun menzil yeteneği kazandıran KGK, her türlü hava koşulunda kullanılabilmektedir. Milli imkânlarla geliştirilen ve üretilen KGK silah sistemi sahip olduğu bu özelliklerle,  Türk Silahlı Kuvvetleri’ nin ve Türk Savunma Sanayi’ nin dışa olan bağımlılığını azaltan, ülkemizde son dönemde savunma sanayinin millileşmesine yönelik yapılan çalışmaların önemli bir örneğidir. 
Mevcut güdümsüz 1000 lb’lik MK-83 ve 500 lb'lik MK-82 Genel Maksat Bombalarını havadan karaya atılan uzun menzilli akıllı mühimmata çeviren KGK’ nın üretim faaliyetleri başta KALE Grubu olmak üzere ülkemizin birçok savunma sanayii kuruluşu ile birlikte yürütülmektedir. TÜBİTAK SAGE bu üretimlerde rol alan alt yüklenici paydaşlarımız ile Türk Savunma Sanayi’ nin gelişmesine de katkıda bulunmuştur. 
KGK silah sistemi tasarımını, entegrasyonunu ve üretimlerini başarıyla tamamlayan TÜBİTAK SAGE, bunların yanı sıra KGK’ da kullanılan ısıl pil ve bazı piroteknik bileşenler gibi kritik alt sistemlerin tasarım ve üretimlerini de milli imkânlar ile kendi altyapılarında gerçekleştirmiştir.
Bu anlamlı projenin TÜBİTAK Başkanlık Feza Gürsey Konferans Salonu’ nda basına açık tanıtımı, 04.12.2017 tarihinde, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. A. Arif Ergin’ in, TÜBİTAK SAGE Enstitü Müdürü Sn. Erdal ÇAKMAK’ ın, müdür yardımcıları Dr. Yusuf Ziya KARABAY, Sn. Ahmet GÖÇMEZ, Sn. Necat ÖZKAN, Doç. Dr. Yalçın ATA’ nın, projeye emeği geçen uzmanların ve birçok askeri, sivil yetkilinin katılımları ile yapılmıştır.

 

Türkçe

Fotoğraflar