MİLLİ SAVUNMA İÇİN MİLLİ ARGE

-A +A

T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından ilk kez düzenlenen Türk Savunma Sanayii Zirvesi, 12 – 13 Aralık 2018 tarihlerinde T.C. Cumhurbaşkanlığı Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilmiştir. 

Türk Savunma Sanayii Zirvesi, Türkiye’nin Küresel Güç Vizyonu’nu esas alarak tasarlanmıştır. Savunma sanayii konusunda vizyon genişletebilmek adına düzenlenen Zirve'de ülkemizin savunma sanayisinin; yetkinliği, korunma seviyesi, savunma kabiliyeti ve yerli üretimi üzerine içerikler ziyaretçilerle paylaşılmıştır.

Türk Savunma Sanayii Zirvesi’ne katılım sağlayan TÜBİTAK SAGE, tasarlamış olduğu  Türki̇ye'ni̇n i̇lk seyi̇r füzesi̇ olma özelliği taşıyan Satha Atılan Orta Menzilli Mühimmatı’nı (SOM) da Zirve’de sergilemiştir.

Ayrıca SOM Seyir Füzesinin seri üretim sözleşmesi Ekim 2018 tarihinde SSB ile ROKETSAN A.Ş arasında imzalanmıştır. Sözleşme kapsamında; SOM mühimmatlarının farklı konfigürasyonlarında seri üretimi ve bazı alt sistem ile birimlerin millileştirme çalışmaları gerçekleştirilecektir. Mühimmatların seri üretimi Roketsan A.Ş.tarafından yapılırken; tasarım, geliştirme ve millileştirme çalışmaları TÜBİTAK SAGE tarafından gerçekleştirilecektir.

Türkçe

Video

Satha Atılan Orta Menzilli Mühimmat (SOM)