TÜBİTAK SAGE mühimmatları F-35 Teslimat Töreni’nde

-A +A

TÜBİTAK SAGE mühimmatları  F-35 Teslimat Töreni’nde
Türkiye ile ABD arasında F-35 savaş uçağı teslimat töreni imalatçı Lockheed Martin şirketinin Fort Worth/Teksas'taki tesislerinde gerçekleştirildi. İlk iki uçak 2019 yılında TSK'nın envanterine eklenecek. İlk uçakların Kasım 2019'da Türkiye'ye gelişinin ardından 2020'de Türkiye'de eğitim faaliyetlerine başlanacak.
İlk iki uçak, önümüzdeki Temmuz ayında 13 Türk pilotu ve 225 teknik bakım ekibinin eğitimlerinde kullanılmak üzere Arizona´daki Luke Hava Üssü´ne gidecek. Türkiye´ye ilk F-35 uçaklarının Kasım 2019´a gelmesi planlanıyor.
Törene Savunma Sanayi Müsteşar Yardımcısı Serdar Demirel ile Genelkurmay Plan-Prensipler Başkanlığı´ndan Tümgeneral Reha Ufuk, Büyükelçilik yetkilileri ile Amerikan Savunma Bakanlığı ile imalatçı Lockheed Martin yönetimi katıldı.
Teslim alınan ilk F-35 uçağı, Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterine giren ilk 5. nesil savaş uçağı olma özelliği taşıyor. Sahip olduğu düşük görünürlük, sensör teknolojileri ve radar sistemi gibi üstün yeteneklerle Hava Kuvvetleri Komutanlığının operasyonel etkinliğinde çarpan etkisi oluşturacak F-35 uçaklarından Türkiye, yıllara sari olacak şekilde 100 adet tedarik etmeyi planlıyor. Bu kapsamda hali hazırda 30 adet uçağın siparişi verildi.
Törende Türkiye'nin ilk F-35 uçağıyla birlikte, uçağa entegre edilecek TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen SOM-J ve HGK-84 de sergilendi. F-35’lerin Türkiye’ye teslimatını müteakip TÜBİTAK SAGE tarafından tasarlanan milli mühimmatların entegrasyonunun gerçekleştirilmesi planlanıyor.

 

Türkçe