TÜBİTAK SAGE ve Makina Kimya Endüstrisi Kurumu Arasında İşbirliği

-A +A

TÜBİTAK SAGE ile  Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu arasında sinerjinin oluşturulması, verimli, etkin projelerin hayata geçirilmesi ve ülkemizin savunma sanayii alanında gelişmesi hedefine yönelik olarak  28 Nisan 2017 tarihinde imzalanan “Stratejik Ortaklık ve İşbirliği Protokolü” kapsamında ortaya çıkan ARGE Projelerinin imzalanması için 22 Mayıs 2018 tarihinde Kırıkkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Salonu’nda  “Ar-Ge Projeleri İmza Töreni” düzenlendi.

Törene Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü ve Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli katıldı. İmza töreninde konuşan Bakan Faruk Özlü sözleşmeleri imzalanacak olan projelerin her birinin Türk savunma sanayisinin ulaştığı yüksek teknolojiyi gösterdiğini belirtti. Bakan Özlü, milli savunmamızın yeni teknolojik ürünler ve yerli sistemlerle güçlenmeye devam edeceğini bildirdi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu ile TÜBİTAK'ın ortak yürüttüğü projelerin ülkenin stratejik çıkarları açısından son derece önemli olduğunu vurguladı.

İmza töreninde konuşan Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, kritik bir coğrafyada yer alan Türkiye'nin, stratejik konumundan dolayı ciddi risk ve tehditlerle karşı karşıya olduğunu ifade etti. Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, sürekli tehditlerle karşı karşıya kalan Türkiye'nin özgürlüğünü, bağımsızlığını, toprak bütünlüğünü koruyabilmesi için savunma sanayisinde caydırıcı güce sahip olması gerektiğini belirterek, bunun başka ülkelerin üretimleriyle karşılayarak sağlanamayacağını vurguladı. Savunma ihtiyaçlarının yerli imkânlarla karşılanmasına yönelik çalışmaların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı, yönlendirmesiyle 2002'den beri yoğun olarak sürdürüldüğünü aktaran Bakan Nurettin Canikli, yapılan imza töreninin de bunun bir sonucu olduğunu ifade etti.

TÜBİTAK SAGE ile  Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu’nun oluşturduğu bu işbirliği ile; DUPAT Kapasite Artırımı ve MK-82-T Kalifikasyonu Projesi, Harp Başlığı Dolumu ve Roket Yakıtı Projesi, Kara Platformları Koruma Mühimmatı Projesi, Etkinliği Artırılmış Patlayıcı Üretim Altyapısı Makine/Teçhizat Tedariği Projesi, Deniz Mayını ve Su Altı Patlayıcı Projesi gibi projelerde  TÜBİTAK SAGE’nin tasarım yetenekleri ve teknolojik bilgi birikimi ile Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu'nun üretim tecrübesi birleştirildi.

Türkçe