TÜBİTAK SAGE VE ROKETSAN A.Ş’DEN YERLİ VE MİLLİ TAPA KOMPLESİ GELİŞTİRME KONUSUNDA İŞBİRLİĞİ

-A +A

TST-101 Tapa Komplesi; Mk-80 serisi uçak bombaları, SOM, SOM-J füzeleri ve Nüfuz Edici Bomba gibi mühimmat sistemlerinde kullanılmak üzere geliştirilen, elektromekanik tapa ve tapa başlatıcısını içeren tapa komplesidir.

Türkiye’nin savunma sanayiinde önde gelen iki kuruluşu olan TÜBİTAK SAGE ve ROKETSAN A.Ş., mühimmat sistemleri için en kritik parçalardan biri olan bu ürünü, yerli ve milli imkânlarla üretebilmek adına, sahip oldukları bilgi, deneyim ve altyapılarını birlikte kullanma konusunda anlaşmaya varmıştır.

İşbirliği kapsamında Tasarım Sorumlusu ve Otoritesi olan TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilmekte olan ürünün, geliştirme süreci kısa süre içerisinde tamamlanarak, kalifikasyon sürecine geçilecektir. Ardından, her iki kurumun işbirliğiyle ROKETSAN A.Ş. bünyesinde seri üretim faaliyetleri için üretim hattı kurulacaktır. Ürünün, pazarlama ve satış faaliyetleri ise ROKETSAN A.Ş. tarafından yürütülecektir.

Bu ürünün yerli ve milli bir şekilde üretilmesiyle, savunma sanayiinde kritik bir bileşenin daha yurtdışı bağımlılığına son verilmiş olacaktır. Ayrıca, küresel ölçekte geniş bir pazara sahip olan ve ihracat potansiyeli bulunan TST-101 Tapasının, Türkiye’nin küresel savunma sanayii pazarındaki konumunu da güçlendirmesi beklenmektedir. 

Öte yandan, Türkiye’nin iki büyük savunma sanayii kuruluşunun imzaladığı bu Protokol, bu alanda öncü niteliğinde olacak ve bundan sonraki olası işbirliklerinin de önünü açacaktır.

Türkçe