TÜBİTAK SAGE’nin Geliştirdiği Gökdoğan ve Bozdoğan Füzeleri IDEF’17’de Tanıtıldı

-A +A

Cumhurbaşkanlığının himayesinde, Milli Savunma Bakanlığının ev sahipliğinde, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfının (TSKGV) yönetim ve sorumluluğunda organize edilen IDEF, İstanbul'daki TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezinde başladı. 50’yi aşkın ülkeden yaklaşık 800 firmanın savunma, güvenlik, denizcilik, havacılık ve uzay sanayisi alanlarında en modern araç, malzeme ve sistemlerini sergilediği fuarda, TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen Türkiye’nin İlk Milli Hava-Hava Füzeleri Gökdoğan ve Bozdoğan’ın da tanıtımı yapıldı.

Türk Hava Kuvvetlerinin hava hakimiyetini artıracak ve F-16 uçaklarından atılabilecek olan Gökdoğan ve Bozdoğan füzelerinin geliştirme çalışmalarının 2019’da tamamlanması hedefleniyor.

Gökdoğan ve Bozdoğan, Türkiye’nin ilk milli Hava-Hava Füzeleri olma özelliğini taşırken, Bozdoğan aynı zamanda ilk Aktif Radar Arayıcı Başlıklı Füze olma özelliğine de sahip. Geliştirdiği ve teknolojilerini üretici savunma sanayii şirketlerine aktararak sanayileşmesini sağladığı kritik mühimmat sistemleri ile Türkiye’de ilklere imza atan TÜBİTAK SAGE, Hava Savunma Füzeleri geliştirme yolunda ülkemizin geleceğe güvenle bakması için önemli bir aşama kaydetti. 

13. Uluslararası Savunma Fuarı’nın açılışını yapan Başbakan Binali Yıldırım, “Bugünün Türkiye'si dünden daha güçlüdür, yarının Türkiye'si bugünden daha güçlü halde olacaktır. Türkiye'siz Avrupa'nın güvenliği düşünülemeyeceği gibi Ortadoğu'daki sorunların çözümü de Türkiye'siz mümkün olmayacaktır" dedi. Milli Uzay Ajansının kurulma aşamasında olduğunu hatırlatan Yıldırım, "Yerli haberleşme uydusunu da yine yerli kaynaklarla yapmak için çalışmalara başlamış durumdayız. Savunma sistemlerinin yenilerini envantere dahil etmek için çalışmalar hız kesmeden devam ediyor" diye konuştu.

Türkçe

Fotoğraflar