UÇAK AVCISI BOZDOĞAN TESTİ BAŞARIYLA GEÇTİ

-A +A

2013 yılından itibaren TÜBİTAK SAGE tarafından Göktuğ Projesi kapsamında yerli ve milli olarak geliştirilen Bozdoğan Görüş İçi Hava-Hava Füzesinin ilk güdümlü atışı başarıyla gerçekleştirilmiştir.

Kızılötesi arayıcı başlığa sahip Bozdoğan, uçaktan yapılacak atışlı testlerin öncesinde, savaş uçağını temsil eden fırlatma platformundan ateşlenmiştir. Füze, havada yaklaşık 4 km irtifada seyreden bir hedefe angaje olmuş ve gerçekleştirilen atış testi yüksek hassasiyetli buluşma ile sonuçlanmıştır.

Ses hızının çok üstünde uçan ve yüksek manevra yeteneğine sahip Bozdoğan’ın uçaktan atışlı testlerinin de 2020 yılı içerisinde icra edilmesi planlanmaktadır. Proje tamamlandığında, savaş uçaklarımızda kullandığımız hava-yer mühimmatına ek olarak hava-hava mühimmatımız da TÜBİTAK SAGE tarafından tamamen millileştirilmiş olacaktır.

Göktuğ Projesi kapsamında geliştirilmekte olan füzelerin mevcut sistemlere ve geliştirilecek olan hava savunma sistemlerine entegrasyonuyla hava savunma sistemlerimizi milli imkanlarla güçlendirmiş olacağız.

Türkçe

Fotoğraflar