Enstitü Müdürümüz Sn. Gürcan OKUMUŞ’un TRT HABER Röportajı

-A +A

TÜBİTAK SAGE Müdürümüz  Sn. Gürcan OKUMUŞ  yerli ve milli imkanlarla üretilen mühimmatlarımız ve projelerimiz ile ilgili merak edilen tüm soruları TRT HABER’de yanıtladı.
TÜBİTAK SAGE’nin sahip olduğu kabiliyet ve imkanlarıyla, projelerdeki son durum hakkında bilgi vererek mühimmat sistemi ve onu oluşturan alt sistemlerin üretiminin zorluğu yanında bu sistemlerin askeri standartlarda kalifiye edilmesinin önemini ayrıca vurguladı. 
“Eğer bu konuda yeterli değilseniz mühimmat sistemlerini geliştirmek mümkün olmuyor. TÜBİTAK SAGE son olarak çevresel testler merkezini açtı. İklimlendirme, ivmelendirme, titreşim testleri gibi süreçleri burada kendimiz yapıyoruz. Eskiden Türkiye belli bir seviyeye kadar bunları yapabiliyordu ama şimdi çok daha kapsamlı işleri sorunsuz bir şekilde tamamlayacak seviyedeyiz” diye belirtti.

Röportajın devamına buradan ulaşabilirsiniz.

MÜHİMMATIN KALBİ ISIL PİL

TÜBİTAK SAGE Müdürümüz Sn. Gürcan OKUMUŞ TRT HABER’e verdiği röportajda ısıl pilin stratejik ve teknolojik özelliklerine dikkat çekerek ülkemize olan ekonomik katkılarını da vurgulamıştır. 
Güdüm kitleri, tapalar, füzeler, akustik aldatıcı/yanıltıcılar, güdümlü topçu mühimmatları ve uçak koltuk fırlatma sistemlerinde temel güç kaynağı olarak yaygın bir şekilde kullanılmakta olan ve  tek kullanımlık elektrokimyasal güç kaynağı olan ısıl piller kritik önem sahip bir alt bileşendir.
Türkiye’nin tek ısıl pil tedarikçisi olan TÜBİTAK SAGE, milli projelerde yurt dışı bağımlılığın azatılması amacıyla 2002 yılında ısıl pil teknolojisini geliştirme çalışmalarına başlamıştır. 
Isıl pil teknolojisi tamamen yurt içi kaynaklar kullanılarak geliştirilmiş, ısıl pil tasarım, üretim ve test yeteneklerine sahip olunmuştur. Bu konu hakkında Enstitü müdürümüz Sn. Gürcan OKUMUŞ yerli ve milli savunma sanayii hamleleri kapsamında şu an tamamen TÜBİTAK SAGE üretimi olan ısıl pillerin kullanıldığını belirtmiştir.

Röportajın devamına buradan ulaşabilirsiniz.

Türkçe

Fotoğraflar