Ex-Proof Titreşim/Şok Test Cihazı TÜBİTAK SAGE'de Kullanımda!

-A +A

TÜBİTAK SAGE sahip olduğu vizyon ve misyonuyla Ar-Ge faaliyetleri yanında test altyapılarında da dışa bağımlılığı azaltacak çalışmalar yürütmektedir.

200kN kuvvet kapasitesine sahip Ex-Proof Titreşim/Şok Test Cihazı ile canlı mühimmatların da çevresel testleri güvenli bir şekilde yapılıp ülke sanayiimize test hizmeti verilebilmektedir.

Titreşim, şok ve gemi güvertesi ekipmanları mekanik titreşim testleri, test kaleminin ömür döngüsünde maruz kalabileceği titreşim veya şok kaynaklı yüklemelerin malzeme güvenilirliğini, bütünlüğünü ve performansını nasıl etkilendiğini belirlemek amacıyla yapılmaktadır.

Çevre koşulları dikkate alındığında doğası gereği test kalemi için en zorlayıcı testler olarak kabul edilen bu testlerde çoğunlukla elektrodinamik sarsıcılar kullanılmaktadır. Test edilen kalemin ve bağlantı adaptörünün (fikstür) ağırlık ve boyutları, uygulanması gereken titreşim/şok profili ile birlikte dikkate alınarak testin uygulanabilirliği değerlendirilir. Değerlendirme doğrultusunda uygun kuvvet kapasitesine sahip titreşim/şok test cihazı ve yardımcı ekipmanlar (kontrolcü, ivmeölçer ve gerekli ise portatif şartlandırma kabini) kullanılarak testler gerçekleştirilir.

TÜBİTAK SAGE bünyesinde 20kN ve 70kN gelişigüzel (ing. random) kuvvet kapasitelerine sahip 2 adet titreşim/şok test cihazı bulunmaktadır. TÜBİTAK SAGE misyon ve vizyonu doğrultusunda test faaliyetlerinin yurt dışına bağımlılığını azaltmak amacıyla 200kN kuvvet kapasitesine sahip titreşim/şok test cihazının kurulum ve kabul testleri 2021 yılı Ocak ayı itibariyle tamamlanmış ve cihaz kullanıma alınmıştır. Bu cihaz ile mevcut kuvvet kapasitesi yaklaşık 3 katına çıkmış, daha büyük boyut ve ağırlığa sahip kalemlerin yüksek titreşim/şok seviyelerinde test edilebilmesi mümkün hale gelmiştir. İlgili cihaz; enerjik malzemelerin (yakıt tankı, harp başlığı, vb.) testleri sırasında infilak riskini asgari seviyeye çekmek için Ex-Proof sınıfında tasarlanarak üretilmiştir. Ek olarak, bu cihaz test kalemi boyutuna bağlı olarak çeşitli konfigürasyonlarda test kalemini sabitleme imkânı sağlayan modüler küçük tablalarının olması sebebiyle ön plana çıkmaktadır.

İlgili test cihazı teknik özelliklerinin uygun olduğu her tür askeri ve sivil standarda uygun olarak testleri gerçekleştirilebilmektedir.

Türkçe