TOGAN GÖREVE HAZIR!

-A +A

TÜBİTAK SAGE tarafından milli Ar-Ge ile geliştirilen TOGAN mühimmatı Haziran 2021'de SONGAR'dan yapılan canlı atışla hedefi başarıyla vurmuştur.

Entegre atış istasyonunda koşan geliştirilmiş hava-yer atış algoritmalarına sahip, artırılmış tahrip güçlü yeni nesil harp başlığı ile TOGAN Silah Sistemi Türk Silahlı Kuvvetlerimizin gücüne güç katmaya hazırdır.

TOGAN; insansız ve insanlı hava araçlarında taşıma ve bırakma imkânı sağlayan salan ile birlikte envanterdeki 81 mm havanların ağırlık eşdeğeri olarak geliştirilen ve salana entegre atış kontrol sistemine sahip bütün bir silah sistemidir.

Bu mühimmat ile personel etkinliği artırılmış 81 mm bilyeli havanlara havadan atım yeteneği kazandırılarak görece çok düşük maliyetli hava yer mühimmatı elde edilmektedir.

Salana entegre atış kontrol sistemi gerçek zamanlı olarak öngörülen yörünge hesabı yapabilmektedir. Bu sayede mühimmat bırakma noktası hassas olarak hesaplanmaktadır. Ayrıca sayısal yeryüzü yükseklik verisi kullanılarak (DTED) sutre ve vuruş zamanı kontrolü gerçek zamanlı olarak salan üzerinde gerçekleştirilebilmektedir.

Türkçe