Yerlilik Oranı En Yüksek Yerli ve Milli Güdüm Kiti HGK-82 Envanterde!

-A +A

Yerlilik oranı en yüksek yerli ve milli güdüm kiti HGK-82 envanterde!

“Milli Savunma için Milli Ar-Ge” sloganıyla çalışmalarını yürüten TÜBİTAK SAGE, savunma sanayii alanında geliştirdiği önemli projeleri ile Türk Silahlı Kuvvetleri’ne hizmet etmeye devam ediyor.

TÜBİTAK SAGE tarafından tasarımı, F-4 ve F-16 platformlarına sertifikasyonu tamamlanan güdümsüz genel maksat bombalarına güdüm yeteneği kazandırmak üzere geliştirilen Hassas Güdüm Kiti-82 (HGK-82) yine TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen ATLAS ve KAŞİF navigasyon sistemleri ile birlikte Hava Kuvvetleri envanterine giren en yüksek yerlilik oranına sahip güdüm kiti olma özelliğine sahiptir.

Mevcut genel maksat bombalarına hassas vuruş yeteneği kazandıran HGK-82 her türlü hava koşulunda kullanılabilmektedir. Milli imkânlarla geliştirilen ve üretilen HGK-82 silah sistemi, sahip olduğu bu özelliklerle Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ve Türk Savunma Sanayi’nin dışa olan bağımlılığını azaltan, ülkemizde son dönemde savunma sanayinin millileşmesine yönelik yapılan çalışmalar içerisinde önemli bir yere sahiptir. TSK ihtiyaçlarına yönelik üretim faaliyetleri devam eden HGK-82, harekât ortamında sıkça kullanılan ve muadili özel ihraç izinleri ile yurt dışından tedarik edilebilen 500 lb sınıfı güdüm kiti ihtiyacında dışa bağımlılığı ortadan kaldıracaktır. HGK-82’nin alt sistem ve parçaları ülkemizin birçok savunma sanayii kuruluşu ile birlikte yürütülen çalışmalarla yurt içinde üretilmektedir.

TÜBİTAK SAGE bu üretimlerde rol alan alt yüklenici paydaşlarımız ile Türk Savunma Sanayi’nin gelişmesine de katkıda bulunmuştur. HGK-82 silah sisteminin tasarım, entegrasyon ve üretimleri başarıyla tamamlanmış, kabul testlerindeki başarısı ardından envantere girmiştir.

Savunma sanayiinde tam bağımsızlık hedefiyle…

HGK-82 Kabul Atış Videosu İçin Tıklayınız

Türkçe